Pinot Gris oranž suché 2021

České zemské víno - suché

Cukernatost při sběru - 22° (pozdní sběr)

Zbytkový cukr - 0,2g

Kyselina - 6,8g

Alkohol - 13%

Objem - 0,75l

č.š. - 14/21

1634725896-piktogramy

300 Kč
Momentálně nedostupné

Výroba tohoto vína prošla unikátní metodou SUR LIE - Battonage v dubovém sudu. Na rozdíl od běžných postupů bylo fermentováno spontánně, což znamená divoce, bez použití ušlechtilých kmenů kvasinek. Tento původní přístup k výrobě vína vylučuje použití umělých kvasinek a spoléhá na ty přirozeně se vyskytující ve slupce bobulí. Tato metoda fermentace více reflektuje konkrétní místo vzniku a zdůrazňuje jedinečný charakter našich vín.

A co to znamená SUR LIE - Battonage? Pokud vám toto termínu nic neříká, nezoufejte! Je to podrobně popsáno zde: https://www.vinovnici.cz/clanek/105-sur-lie. Tento článek vám poskytne komplexní a srozumitelný pohled na tuto zajímavou metodu, kterou uplatňujeme při výrobě našich vín.

V našem vinohradu klademe důraz na minimalizaci používání chemických postřiků. Pro kontrolu plevelů nepoužíváme herbicidy, ale uplatňujeme mechanické okopávání. I když to není vždy stoprocentně efektivní, následně se vracíme k tradičnímu postupu a ručně dokončujeme odstranění zbývajících plevelů pomocí motyky. Sekání trávy provádíme v co nejodkladnějším termínu, abychom poskytli přírodě příležitost rozvinout svou flóru.

Keře révy pravidelně provzdušňujeme a ořezáváme ručně. Stejným způsobem postupujeme i při sběru hroznů na podzim. Tato ruční práce nám umožňuje pečlivě vybírat hrozny, zachovávat nejvyšší kvalitu surovin pro výrobu našich vín a vyhýbat se sklizni nevhodných hroznů.

Při výrobě našich vín se zcela vyhýbáme používání jakýchkoli dalších přídatných látek, kterých je na trhu nepřeberně. Tyto látky jsou často využívány k dobarvení, obohacování chuti a vůně nebo ke kyselosti a slazení vín. V našich vínech určitě nenajdete žádné takové prvky.

Ponecháno 8 dní na slupkách. V dubovém sudu si víno poleželo 9 měsíců. Následně 6 měsíců sedimentovalo v nerezové nádobě. 

Popis oranžového vína:

Barva tohoto vína je jantarová a opalizující, vytvářející vizuálně atraktivní dojem. Po provzdušnění se v něm otevírá delikátní aroma, které připomíná makadamové ořechy, mandle, sušené ovoce a pomerančovou kůru. V chuti víno působí přísně, ale příjemně suché, s ořechovými tóny a nuancemi sušeného ovoce. V pozadí se výrazně projevuje ušlechtilá tříslovinka.

Spojení s citrusovou kyselinkou a jemnými likérovými tóny dodává tomuto oranžovému vínu zvláštní charakter. Doporučuje se vychutnávat ho po malých doušcích, obdobně jako suchá vína typu sherry. Tato oranžáda poskytuje jedinečný zážitek pro ty, kteří hledají vyvážené spojení suchosti, oříškových tónů a svěžesti citrusové kyselinky.

Toto víno je nefiltrováno, a případný sediment v něm není závadou. Doporučujeme provedení dekantace před konzumací. V případě, že nemáte dekantační nádobu, můžete použít skleněný džbánek. Lahev nechte chvíli odstát a poté pomalu vylejte obsah po stěnách nádoby džbánku nebo dekantační nádoby. Tímto způsobem zajistíte delší provzdušnění vína, což mu velmi prospívá.

Dekantace pomáhá otevřít a rozvinout bohaté aromatické profily vína, což může zvýraznit jeho jedinečnost a poskytnout vám plný chuťový zážitek. Tento proces umožní vínu dosáhnout optimálního stavu a zajistí, že si plně vychutnáte každý doušek.

Kategorie: Vyprodáno
Zpět do obchodu